„A magyar-lengyel barátság bizonyítéka” – fél Lengyelország a Mandinerben megjelent interjúról beszél
A korábbi minisztert lenyűgözték Orbán Viktor döntései.
A TrendFM-en futó Fintech Világa hatodik évadának zárásaként Suppan Márton, a Peak alapítója és Érczfalvi András a fintech piac viharos, fordulatokkal teli 2022-es évét összegezték.
Az elmúlt év vízválasztó volt a fintech cégek számára. Vállalatok sora bukott bele a gazdasági körülmények által felszínre hozott hibás üzleti döntésekbe és üzleti modellek bizonyultak életképtelennek. A szakértők szerint ereszt a fintech lufi, és az ezredfordulós dotkom botrányhoz hasonló konszolidáció várható a piacon.
Sosem volt még olyan nehéz éve a szektornak, mint 2022-ben. Csődök, felvásárlások és összeolvadások sora mutatja, hogy sok fintech cég üzleti modellje és gazdasági berendezkedése nem volt fenntartható és kellően ellenálló az idei év gazdasági nehézségeivel szemben.
Az idei év legnagyobb kárvallottjai a botrányokkal terhelt kriptoszektor, a freemium modellt nyereségre váltani képtelen neobankok és az open banking szereplők. Miközben a hitelezők és a BNPL szolgáltatók tovább szárnyalnak – jelezve, hogy a pénzügyi szektor mozgatórugója mindig a hitel lesz.
Izgalmas, a fintech iparág érettségére utaló trend, hogy idén nagyot ugrott a hitelfinanszírozások mértéke. A befektetők tehát továbbra is látnak perspektívát és pénzt az ágazatban.
A magyar fintech piac pedig a körülmények ellenére sem zárt rossz évet. Igaz, az egyik első magyar fintechtől, a legismertebb PFM szolgáltatótól, a Kointól egy évtized után el kellett búcsúznunk, de jó hírek is érkeztek 2022-ben. A csalásmegelőzésre szakosodott SEON 92 millió dolláros tőkebevonást hajtott végre egy Series B forduló során. Az ff.next többségi tulajdonrészét megvásárolta egy tőzsdén jegyzett magyar cég. Az Insurwiz együttműködésbe kezdett az Allianz Hungáriával, a hazai insurtech blockchain megoldást szállít a biztosítónak. A Cristo pedig az Euroleasinggel és az UNIQA-val is együttműködési megállapodást kötött. Eközben a Peak közel 1 milliárd forintos árbevételt könyvelhetett el, és közel 50 főre növekedett az állománya.
A Peak szakértői és a Fintech.hu szerkesztősége minden év végén elkészíti a fintech szektor legfontosabb trendjeinek és eseményeinek összefoglalóját. Ha szeretnél elsők között értesülni a Fintech Sparks évzáró kiadásának január 6-i megjelenéséről, iratkozz fel hírlevelünkre!